Eugeniusz Kwiatkowski

Inicjator i budowniczy portu oraz miasta Gdynia w Dwudziestoleciu Międzywojennym XX w., minister przemysłu i handlu, wicepremier i minister skarbu. Honorowy Obywatel Gdyni od 1928 r. Patron Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni od 2003 r. Wizjoner, inspirator i człowiek czynu. Krakowianin – urodzony i zmarły w tym mieście (30 grudnia 1888 r. – 22 sierpnia 1974 r.).

„Przeszedł do historii jako twórca Gdyni, ale określenie to znacznie zawęża jego rolę. Polegała ona na ocaleniu i umocnieniu niezależności gospodarczej, bez której Polska nie mogła się ostać jako niepodległe państwo” – opisał Kwiatkowskiego Jan Nowak-Jeziorański, inny Honorowy Obywatel Gdyni.

Osiągnięcia inż. Kwiatkowskiego w czasach II RP to również: magistrala kolejowa Katowice-Gdynia (powiązanie Śląska z Pomorzem), rozbudowa Warszawskiego Okręgu Przemysłowego, powstanie Stalowej Woli, Centralny Okręg Przemysłowy. Po wojnie jako pełnomocnik ds. odbudowy Wybrzeża do 1948 r. działał na rzecz odbudowy m.in. Gdyni. Pierwszy doktor honoris causa nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz ogólnej teorii ekonomii (1974 r.). Jego krewni do tej pory żyją w mieście z morza i marzeń. Jego pomnik stoi przy jednej z głównych arterii Gdyni – ul. 10 Lutego, prowadzącej z dworca kolejowego nad morze.